Prosty sposób na dziecięcą nudę

Współczesne dzieci mają wokół siebie mnóstwo zabawek, a do tego telewizor czy tablet. Mimo to bardzo często, zwyczajnie się nudzą albo nie mogą na niczym skupić. Warto wtedy wyłączyć wszystkie grające, śpiewające i świecące zabawki, by zmniejszyć ilość bodźców. Wyciszyć dziecko, dać jego głowie odpocząć i zająć się bardziej relaksującą aktywnością.

Korzyści płynące z kolorowania

Kolorowanie obrazków, to aktywność znana od pokoleń. Ma ona mnóstwo zalet, dlatego warto zachęcać do niej dzieci. Kolorowanie skutecznie wycisza i pozwala odpocząć. To szczególnie ważne, jeśli dzieci często oglądają bajki lub na przykład grają w gry na telefonie. Nadmiar bodźców męczy, frustruje i w niezdrowy sposób pobudza. Kolorowanie rozwija również koordynację wzrokowo-ruchową oraz uważność, dzięki którym dziecko coraz dokładniej zamalowuje wyznaczone obszary. Ćwiczenie to jest także doskonałe na rozwijanie motoryki małej, czyli sprawności dłoni.

Kolorowanki dla dzieci (najchętniej kupowane) rozwijają poczucie estetyki i wrażliwość na sztukę. Zachęcają do tworzenia, zabawy kolorami i kreatywności. To też przyjemny sposób na spędzenie czasu z całą rodziną, ponieważ kolorowanie ma dobroczynny wpływ na samopoczucie w każdym wieku.

Jaką wybrać kolorowankę dla dziecka?

Dla młodszego dziecka, które potrafi już trzymać kredkę i jest gotowe na pierwszą kolorowankę, warto wybrać taką z dużym obrazkiem narysowanym grubą linią, bez drobnych elementów. Im dziecko starsze, tym obrazek może zawierać więcej szczegółów. Przy wyborze kolorowanki istotnym elementem są preferencje dziecka. Na rynku jest ogromny wybór kolorowanek z postaciami z bajek, zwierzętami, księżniczkami, pojazdami i właściwie wszystkim, o czym maluch zamarzy. Im atrakcyjniejsza pod tym względem kolorowanka dla dziecka, tych chętniej będzie po nią sięgało.

Ciekawą opcją są także kolorowanki wodne. Zazwyczaj wykonane są z tektury, czasem dołączany jest do nich specjalny pędzelek ze zbiorniczkiem na wodę. Malując po obrazku wodą, ukazują się kolory i dodatkowe elementy ukryte na obrazku. To świetna zabawa, którą szczególnie polecam na podróż autem.